Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego powstało 21 lipca 1979 roku. Zrzesza ono osoby zainteresowane tworzeniem, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury oraz organizowaniem działalności kulturalnej i oświatowej na terenie Gminy Sztabin. Pierwszym prezesem Towarzystwa był  Stefan Sadowski. Funkcję tą pełnił w latach 1979-2000. Następnie przez okres trzech lat był nim Marek Szczepański. Od 2003 roku obowiązki te przejęła Danuta Puchalska, która ze stowarzyszeniem związana jest od 1997 roku.  
  Główne zadanie towarzystwa czyli kultywowanie pamięci Karola Brzostowskiego realizowane jest wspólnie z istniejącymi w tym regionie szkołami.  Organizowane są konkursy dotyczące życia i działalności hrabiego. Dzieci i młodzież wykonują gazetki szkolne tzw.  „Kąciki regionalne”. Międzywydziałowe Koło Naukowe Socjologii Wsi i Doradztwa Rolniczego im. W. Grabskiego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – Akademii Rolniczej w Warszawie przyznało Towarzystwu „Wyróżnienie im. Wiktora Bronikowskiego” za wkład w rozwój agronomii społecznej, postępu rolniczego i kultury w środowisku wiejskim.
TPZSz wspomagało Gminną Bibliotekę Publiczną w Sztabinie oraz biblioteki szkolne w gromadzeniu księgozbioru regionalnego. Dzięki nam biblioteki posiadają wszystkie wydane publikacje dotyczące terenu Gminy Sztabin. Z funduszu Towarzystwa odrestaurowano pomnik Joachima Chreptowicza. Zaprojektowany i wykonany osobiście przez Karola Brzostowskiego, początkowo ustawiony był na dziedzińcu zakładów  metalowych, w czasie likwidacji huty przewieziony do Sztabina i umieszczony na dziedzińcu z tyłu kościoła. Po kilku latach odnowione popiersie ustawiono na placu przykościelnym przy ulicy Augustowskiej, gdzie jest on bardziej widoczny.
Dnia 16 kwietnia 1993 roku imieniem Karola Hrabiego Brzostowskiego nazwano plac wokół parku w Sztabinie. Wcześniej nosił on nazwę Rynek. Dnia 5 maja 1992 roku kurator Oświaty w Suwałkach imię Karola Brzostowskiego nadał Szkole Podstawowej w Sztabinie. Dzięki Towarzystwu 12 czerwca 1994 roku w 140-tą rocznicę śmierci dokonano odsłonięcia pomnika Karola Brzostowskiego. Autorem projektu popiersia był  mgr Andrzej Barcza, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prace przy budowie pomnika rozpoczęto wiosną 1994 roku. Pracownicy Urzędu Gminy w Sztabinie wykonali żelbetonowy cokół. Zakład kamieniarski „DIAMENT” pana Ryszarda Paszkiewicza z Dąbrowy Białostockiej wykonał granitową kolumnę. Wielobranżowy Zakład Odlewniczy „METALIK” pana Ryszarda Trajchela z Torunia wykonał metalowy odlew popiersia. Pracownia Usług Artystycznych „KOLOR” pana Jerzego Malinowskiego z Suwałk wykonała trzy odlewy tablic, z których jedna umieszczona jest na kolumnie pomnika
W okresie, kiedy prezesem był Marek Szczepański, stowarzyszenie  otrzymało lokal w budynku przy placu K. Brzostowskiego 8. Wprowadziło edukację historyczno-krajoznawczą, w ramach której przekazywało wszystkim szkołom biogramy i okolicznościowe stemple, prezentujące wybitne postaci, których działalność związana była z Ziemią Sztabińską. Byli to hr. Karol Brzostowski, Joachim Litawor Chreptowicz, Ignacy Prądzyński, Konstanty Ramotowski „Wawer”, Ignacy Domeyko.
Towarzystwo włączyło się do prac związanych z wydaniem dwóch widokówek z pozdrowieniami ze Sztabina, folderu o gminie Sztabin, kalendarzy i certyfikatu dla turystów potwierdzającego pobyt na terenie Rzeczpospolitej Sztabińskiej. W ramach promocji regionu brało udział w konkursach ogólnopolskich „Pro publico bono” i „Chronimy nasze dziedzictwo kulturowe”.
W dniu 24 maja 2003 roku z inicjatywy TPZSz dokonano otwarcia Izby Regionalnej Ziemi Sztabińskiej. Mieści się ona w lokalu w budynku przy placu Karola Brzostowskiego 8. Głównym inicjatorem i osobą, która włożyła ogromny wkład w powstanie Izby był Roman Gębicz
Rok 2004 z inicjatywy Towarzystwa ogłoszono rokiem Karola Brzostowskiego na Podlasiu. Patronat honorowy nad obchodami objął Marszałek Województwa Podlaskiego Janusz Krzyżewski. Inauguracja obchodów miała miejsce 21 lutego 2004 roku w Zespole Szkół  Samorządowych w Sztabinie.  Odbyło się wówczas spotkanie Komitetu Honorowego  z zaproszonymi gośćmi, mieszkańcami Gminy i młodzieżą szkolną. W programie obchodów znalazły się również: dwudniowy festyn, sympozjum polsko-litewskie na temat działalności Karola Brzostowskiego, zjazd rodziny Brzostowskich, cykl konkursów dla uczniów gimnazjów z terenu gminy oraz szkół średnich w województwie noszących imię Karola Brzostowskiego. Podsumowaniem obchodów było wydanie Sztabińskiego Zeszytu Historycznego.