Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

IZBA REGIONALNA ZIEMI SZTABIŃSKIEJ IM. ROMANA GĘBICZA

Budynek Izby Regionalnej Ziemi Sztabińskiej
Mapa Sztabina
Izba Regionalna Ziemi Sztabińskiej powstała z inicjatywy TPZSz. Mieści się ona w budynku "starej gminy"  przy Placu Karola Brzostowskiego 8. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 24 maja 2003 roku. Głównym inicjatorem i osobą, która włożyła ogromny wkład w powstanie tej placówki, był Roman Gębicz, który ostatnie miesiące swojego życia poświęcił głównie na jej tworzenie. Gromadził on przedmioty poprzednich pokoleń mieszkańców tej ziemi. Przekazane przez darczyńców eksponaty to głównie wyroby z huty sztabińskiej, narzędzia i przedmioty użyteczne w pracy rolnika, kobiety wiejskiej oraz wytwory jej pracy. Częścią Izby jest sala historyczna prezentująca eksponaty związane z Karolem Brzostowskim
    24 maja 2008 roku minęło 5 lat od udostępnienia dla zwiedzających naszej Izby. Przez ten czas zwiedziło ją wiele osób, zarówno miejscowych, jak też i z innych krańców Polski a nawet z zagranicy. Świadczą o tym liczne wpisy do kroniki. Najbardziej wzruszają wycieczki najmłodszych uczestników, którzy oglądając stare przedmioty, narzędzia pracy, ze zdziwieniem pytają - jak to było?.  Mimo że historia tu zamknięta nie jest zbyt odległa, dotyczy dwóch - trzech pokoleń, to cywilizacyjnie jest to zupełnie inny świat, nieznany już naszym dzieciom i wnukom.