Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

PATRON

Urodził się 11 lutego 1796 roku na Wileńszczyźnie. Był synem Michała Hieronima Brzostowskiego i Ewy Chreptowiczówny. Wykształcenie zdobywał w Wilnie i Francji. Jako młody chłopak został sierotą. Odziedziczył po rodzicach majątek w Michaliszkach, Czechy i Markuny na Litwie, prawo do dóbr starostwa bystrzyckiego, dobra sztabińskie oraz pałac w Warszawie. Cały ciężar prowadzenia majątku oraz długi rodziców spadły na jego barki. W 1819 roku osiada w Cisowie, w odziedziczonych  po matce dobrach.  Majątek liczący 12831 ha ziemi był w strasznym stanie. W pierwszych latach pobytu na ziemiach sztabińskich Brzostowski żył w ogromnej nędzy. Z pomocą finansową przyszedł mu gen. Ludwik Michał Pac właściciel pobliskiej Dowspudy. Brzostowski rozpoczął reformę gospodarki chłopskiej. W 1819 roku zniósł pańszczyznę, ziemię posiadaną przez włościan oddał im w dzierżawę. Ustanowił Kodeks Karny, który przewidywał kary za pijaństwo, złodziejstwo, lenistwo. Starał się likwidować żebractwo, kary cielesne. Troszczył się o moralność i wychowanie ludności. Nakładał na mieszkańców obowiązek nauki. Ustanowił fundusz na utrzymanie szkół, opiekę lekarską i zapomogi oraz wiejską i fabryczną Kasę Oszczędnościową, emerytury dla robotników i oficjalistów oraz renty rodzinne.
Wybudował w pobliżu Cisowa hutę szkła, a w 1824 roku, kiedy rząd Królestwa Polskiego rozpoczął budowę kanału Augustowskiego, urządził prowizoryczną odlewnię w Janówku i dostarczał odlewy żeliwne do budowy śluz. Mając już pewne doświadczenie, postanowił wybudować na terenie wsi Huta duże zakłady przemysłu metalowego. Urządził tu nowoczesną odlewnię, wielki piec, oraz wytwórnię maszyn i narzędzi rolniczych. Powstała więc tu duża osada fabryczna. Przy odlewni były warsztaty mechaniczne, gdzie obrabiano niektóre produkty. Do dziś jego pomniki znajdują się na cmentarzach w Suwałkach, Augustowie, Bakałarzewie, Sejnach, Sztabinie, Krasnymborze. W fabryce maszyn rolniczych produkowano wiele, nieraz pionierskich wyrobów, do których należy niewątpliwie skonstruowana przez hrabiego mechaniczna dojarka. Produkowano tu kilka typów młocarń „angielskich”, sieczkarni, siewniki do zboża i warzyw, kopaczki do ziemniaków, kosiarki do liści buraczanych, różne rodzaje kieratów, młynki do czyszczenia zboża, maszyny do mechanicznego obierania i płukania ziemniaków, maszyny do drenowania gruntów, do mieszania ciasta chlebowego, olejarnie, sikawki przeciwpożarowe, windy do wciągania ciężarów, wozy i sanie chłopskie, słoneczne i ścienne zegary, pługi, kultywatory, opielacze do ziemniaków, brony i wszystkie części potrzebne do maszyn i narzędzi rolniczych.