Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

"GDZIE JEST CZŁOWIEK, TAM JEST SZTUKA - FESTIWAL TWÓRCZOŚCI LOKALNEJ"

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku

Towarzystwo w partnerstwie z Gminną Biblioteką Publiczną i Zespołem Szkół Samorządowych w Sztabinie od dnia 04.09. br. rozpoczęło realizację projektu „Gdzie jest człowiek, tam jest sztuka – festiwal twórczości lokalnej” przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. 
Celem projektu jest promocja sztuki miejscowych twórców, przywrócenie ich kulturotwórczej misji, uświadomienie dzieciom i młodzieży, że każdy można znaleźć sobie przyjemne i pożyteczne hobby. Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy 10 twórców, którzy zaprezentowali wybrane prace. W naszym środowisku jest to innowacyjna forma prezentacji sztuki i jej wykonawców. Imprezę poprowadziła młodzież gimnazjalna, która przygotowywała się do tego podczas warsztatów dziennikarskich.
Kolejnym zadaniem do realizacji, którego przystąpimy w najbliższych dniach będą warsztaty dla młodzieży. Uporządkuje ona zdobyte informacje, zaprojektuje i przygotuje do składu graficznego folder promujący naszych artystów. Skład komputerowy i druk folderu będzie ostatnim działaniem projektu.

Przejdź do galerii

 

Gdzie jest człowiek, tam jest sztuka - twórcy naszego regionu

„OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” 

         W 2009 roku Wójt Gminy Sztabin wybrał ofertę złożoną przez TPZS na realizację zadania publicznego w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania oraz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w działaniu: podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, rozwijanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Kwota przyznanej dotacji 5000 zł przeznaczona będzie na zadanie p.t. „Ocalić od zapomnienia” i realizowana od 1 lipca do 30 listopada 2009 roku.
Celem zadania jest udostępniania zbiorów Izby Regionalnej, podtrzymywanie atrakcyjności turystycznej gminy, rozwijanie świadomości historycznej mieszkańców, działania konserwatorskie popularyzatorskie, promocyjne i edukacyjne.
Realizacja zadania polega na: urządzeniu ekspozycji „Makatki kuchenne”, organizowaniu dyżurów w Izbie Regionalnej w okresie od 1 lipca do grudnia bieżącego roku, wykonaniu szyldu „Piwniczna”, znaku informacyjnego o lokalizacji Izby Regionalnej, zorganizowaniu obchodów 30-lecia utworzenia TPZS im. Karola Brzostowskiego połączonych z zebraniem sprawozdawczo-wyborczym, konkursu wiedzy o historii stowarzyszenia, gromadzeniu i bieżącej konserwacji pozyskiwanych eksponatów.

„MAKATKI KUCHENNE”

Jednym z zadań projektu było urządzenie ekspozcji "Makatki kuchenne". Symbolicznego przecięcia wstęgi i otwarcia wystawy dokonał Wójt gminy Tadeusz Drągiewicz w dniu 12 sierpnia 2009 r.
W spotkaniu wzięło udział 11 osób. Miłośnicy kultury regionalnej i rękodzielnictwa będą tu mogli wrócić myślami do przodków, prostoty i zatrzymać się na chwilę we współczesnej życiowej gonitwie.

 

 

 

„ODNOWA RZECZPOSPOLITEJ SZTABIŃSKIEJ”
           

Zgłoszenie naszego projektu do Fundacji Wspomagania Wsi w konkursie "Kultura bliska" wynikało z pilnej potrzeby konserwacji krzyży i elementów żeliwnych pochodzących z XIX-wiecznej Huty Sztabińskiej, które chcieliśmy ocalić od zapomnienia. Nasz projekt uzyskał przychylność komisji oceniającej i uzyskaliśmy dotację na odnowienie kilku tzw. "sztabinów".
W realizacji projektu wspierały nas: Augustowsko-Podlaskie Stowarzyszenie Eko-rolników im. L. Paca i K. Brzostowskiego oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Oś” Augustów. Był realizowany w terminie od września do grudnia 2005 roku i objął następujące działania:

 
1. Odrdzewienie, zakonserwowanie i oprawienie w granitowe postumenty żeliwnych krzyży na cmentarzu  w Sztabinie

 

 
 
2. Wykonanie repliki zegara słonecznego wykonanego w hucie Sztabińskiej

 

 

„POPULARYZACJA HISTORII I KULTURY W ZAKRESIE ZACHOWANIA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO”


Projekt realizowaliśmy w 2005 roku. Polegał on na powiększeniu pomieszczeń Izby Regionalnej poprzez adaptację piwnicy (wykonanie remontu pomieszczeń piwnicznych i schodów) oraz wykonanie gablot niezbędnych do cennych eksponatów. Projekt wspierał Urząd Gminy oraz sponsorzy prywatni.

„ROK 2004 – ROKIEM KAROLA BRZOSTOWSKIEGO NA PODLASIU”

         Projekt realizowaliśmy w związku ze 150-tą rocznicą śmierci twórcy Rzeczpospolitej Sztabińskiej Karola Brzostowskiego, który myślą i czynem potrafił w trudnych warunkach zaboru stworzyć kwitnącą ekonomicznie enklawę rolniczo-przemysłową.
Zarząd TPZSz powołał komitet organizacyjny i zwrócił się z prośbą do Marszałka Województwa Podlaskiego, aby ogłosić rok 2004 – Rokiem Karola Brzostowskiego na Podlasiu. Rozpoczęliśmy od pozyskiwania sponsorów. Zaprosiliśmy do współpracy różne instytucje, samorządy i media.
Uroczysta inauguracja obchodów z udziałem Komitetu Honorowego, władz samorządowych, licznych gości, mieszkańców i młodzieży odbyła się 21 lutego w Szkole Podstawowej im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie, natomiast obchody centralne 12-13 czerwca. 21-24 lipca 2004 r. w rodowym dworku Hrabiego w Cisowie odbył się zjazd rodziny Brzostowskich.
Zorganizowanie wszystkich imprez związanych z obchodami zawdzięczamy sponsorom i zaangażowaniu Wójta Gminy Sztabin, Starosty Powiatu Augustowskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Dyrektora Archiwum Państwowego w Suwałkach, Augustowskim Placówkom Kultury, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Animacji Kultury w Białymstoku, Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 6 w Suwałkach oraz Zespołowi Szkół Samorządowych w Sztabinie.

Projekt pod nazwą „Izba Regionalna Ziemi Sztabińskiej”


W 2002 roku Zarząd TPZSz podjął decyzję utworzenia muzeum regionalnego. Wynikało to z potrzeby ochrony elementów kultury materialnej stanowiącej wspólne dobro mieszkańców gminy Sztabin, które winny przetrwać jako świadectwo i dokument życia rolnika w minionych latach, potwierdzając jego umiejętności, sposoby działania, metody uprawy roli i hodowli zwierząt.
Przy pomocy kilku członków zarządu TPZSz, wsparciu finansowym Urzędu Gminy Sztabin i Starostwa Powiatowego Augustów oraz dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pana Romana Gębicza w dniu 24 maja 2003 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Izby Regionalnej Ziemi Sztabińskiej.Eksponowane są tam proste narzędzia pracy rolnika i kobiety wiejskiej związane z prowadzeniem gospodarstwa wiejskiego, wytwory rękodzielnicze i wyroby z dawnej Huty Sztabińskiej. W Sali historycznej prezentowane są postaci zasłużone z naszej gminy, odznaczone orderami i krzyżami zasługi. Projekt jest kontynuowany, dzięki mieszkańcom gminy liczba zbiorów systematycznie się powiększa.