Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

Szkoła przetrwania, szkoła życia

„Szkoła przetrwania, szkoła życia” – to tytuł projektu, którego realizację Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego rozpoczęło na początku lutego 2018 r. Zadanie zostało dofinansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu Równać Szanse 2017. Realizować go będzie 20 osobowa grupa młodzieży, przy koordynacji Emila Malesińskiego.

Program Równać Szanse powstał po to, by dać młodym ludziom szansę poznania siebie i możliwości, które stwarza im życie. Specyfika programu polega na tym, że młodzież nie tylko bierze udział w spotkaniach bądź wycieczkach. Wymogiem jest, aby samodzielnie je zorganizowali, począwszy od wyszukania tematu, umówienia się z wykładowcami, aż po transport (wyszukując jak najkorzystniejszą ofertę). Sami muszą odnaleźć nowe drogi do wiedzy i doświadczeń. Celem programu jest nauka samodzielnego działania, podejmowanie decyzji, zwiększenie umiejętności organizacyjnych, poczucia odpowiedzialności oraz ukształtowanie otwartej postawy  w kontaktach z innymi ludźmi.

Zaplanowane w naszym projekcie warsztaty mają nauczyć młodzież podstaw przetrwania, urządzenia obozowiska, udzielania pomocy przedmedycznej oraz zasad topografii i odczytywania mapy. Z uczestnikami projektu wiedzą na te tematy podzielą się pracownicy Straży Granicznej, Nadleśnictwa Augustów, żołnierze 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej i harcerze Hufca Augustów. Sprawdzeniem nabytych umiejętności będą wspólne wędrówki po terenie naszej gminy oraz w pobliżu bazy harcerskiej w Suchej Rzeczce.  W oparciu o otrzymane wskazówki, posługując się mapą i kompasem, będą musieli odnaleźć miejsca i zjawiska.

Młodzież uda się również do Ośrodka Paintball Podlasie w Dziadkowicach. Ta ciesząca się ostatnio dużą popularnością gra terenowa, wymagająca inteligencji, szybkości myślenia i determinacji, graczom przyniesie dobrą zabawę, poprawi kondycję, nauczy sprytu, pracy zespołowej i przetrwania.

Zakończenie projektu planowane jest na koniec lipca b.r. Podczas uroczystego spotkania młodzież przedstawi relację oraz rezultat półrocznej pracy. Liczymy na to, że realizacja tego zadania przyniesie pozytywne zmiany w życiu młodych ludzi. Nauczą się samodzielności, otwartości na kontakty i współpracę z innymi z ludźmi, a także obudzi w nich chęć poszukiwania nowych sposobów zdobycia wiedzy.

M. OSTROWSKA