Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

   

Zrealizowane przy wsparciu finansowym

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego  

"Tajemnice folwarku w Jastrzębnej Pierwszej"

  Karol Brzostowski i ród Chreptowiczów w dziejach Ziemi Sztabińskiej odegrali szczególną i zasłużoną rolę. TPZSz poprzez swoją działalność stara się kultywować pamięć oraz pomagać w zdobywaniu wiedzy młodemu pokoleniu na temat tych postaci.
W bieżącym roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego w partnerstwie z Zespołem Szkół Samorządowych w Sztabinie realizowało zadanie pod nazwą „Tajemnice folwarku w Jastrzębnej Pierwszej” dofinansowane przez Urzędu Marszałkowski Województwa Podlaskiego w kwocie 2500,00 zł.
Inspiracją dla projektu, który rozpoczął się pod koniec minionego roku szkolnego, był artykuł Pani Ireny Batura pt. ,,Szlacheckie gniazda. Jastrzębna nad Jastrzębianką, Balinka nad Lebiedzianką”. Opisano w nim prawdopodobny wygląd folwarku, którego ruiny znajdują się do dziś w Jastrzębnej Pierwszej. Nasza grupa, pod opieką Pani Ewy Białous, miała za zadanie zrekonstruować obiekt i sprawdzić wiarygodność krążących po okolicy informacji jakoby był on własnością rodu Chreptowiczów.
Dodatkowym wyzwaniem miało być przygotowanie i przeprowadzenie turnieju wiedzy o Karolu Brzostowskim i Chreptowiczach, wzorowanym na telewizyjnym ,,1 z 10". W tej części projektu opiekowała się nami Pani Joanna Koszycka. W czerwcu br. odbył się rajd rowerowy na trasie Sztabin – Krasnybór – Jastrzębna Pierwsza – Jastrzębna Druga. Ksiądz proboszcz parafii krasnoborskiej zapoznał nas z historią zabytkowego kościoła - sanktuarium pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. W Jastrzębnej Pierwszej spotkaliśmy się z Panem Bronisławem Sawickim, byłym dzierżawcą pomieszczeń folwarku. Opowiedział nam o nieistniejących już dziś zabudowaniach i oprowadził po pozostałościach obiektu, nazywanego przez okolicznych mieszkańców po prostu ,,majątkiem". Następnie pojechaliśmy do Jastrzębnej Drugiej, gdzie w pobliżu świetlicy wiejskiej odbyło się pieczenie kiełbasek na grilu przygotowanym przez członków TPZSz. Powrót do Sztabina był dużo trudniejszy, ze względu na pełne żołądki uczestników rajdu.
Na początku września zaczęły się prace nad makietą folwarku. Starania, by jak najwierniej odtworzyć dawne obiekty, wymagały od nas wielu żmudnych działań. Zastosowałyśmy materiały naturalne, głównie kamień i drewno. Podstawę makiety wykonano w zakładzie stolarskim Państwa Czerwińskich. Odtworzenie kompleksu nieistniejących już w większości budynków zajęło bardzo dużo czasu.
Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się z udziałem zaproszonych gości 5 listopada w ZSS w Sztabinie. Najpierw wystąpili uczniowie klasy 4 w inscenizacji pt. ,,Hrabia z Cisowa'', poświęconej życiu i działalności K. Brzostowskiego. Następnie uczestniczki przedsięwzięcia zaprezentowały makietę folwarku oraz przedstawiły jego zawiłą historię. Jednocześnie obaliły mit, głoszący, że majątek należał do rodu Chreptowiczów. Ostatnią atrakcją spotkania był turniej ,,1 z 10", w którym rywalizowali ze sobą uczniowie klas V i VI, doskonale przygotowani przez Panią Mariannę Karecką. Wygrała Oliwia Broś zdobywając jednocześnie najcenniejszą nagrodę.
Projekt był doskonałą lekcją historii regionu. Poznaliśmy i zaprezentowaliśmy uczniom folwark o istnieniu, którego wiedzieli tylko nieliczni. Przedstawiona część artystyczna i turniej utrwaliły wiedzę na temat Karola Brzostowskiego.
Kamila Haraburda

Galeria