Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

„Zasady twarde jak skała na kruchym szkle”
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Podlaskiego
Priorytetem w działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego jest prowadzenie wielostronnej edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem edukacji regionalnej. Cel ten wpisuje się w strategię rozwoju Województwa Podlaskiego, co pozwala nam starać się o dofinansowanie zadań ze środków Urzędu Marszałkowskiego. W bieżącym roku, po raz kolejny, otrzymaliśmy dotację. Tym razem kwotę 2200,00 na działanie pod nazwą „Zasady twarde jak skała na kruchym szkle”. Inspiracją do napisania projektu była istniejąca w dobrach sztabińskich huta szkła oraz zasady moralne uważane za ważny element życia społecznego i szczególnie pielęgnowane przez Brzostowskiego. Idee i wzorce zachowań Hrabiego są cenne i aktualne również w czasach współczesnych, dlatego też chcieliśmy zwrócić na nie uwagę młodego pokolenia.
Zadanie, którego realizację rozpoczęliśmy 01 marca 2017 r. polega na zorganizowaniu warsztatów historycznych i plastycznych dziewięcioosobowej grupie młodzieży. Podczas zajęć historycznych młodzież przeanalizowała materiały dotyczące Karola Brzostowskiego, zwracając uwagę na jego zapiski, humanitarne i postępowe w stosunku do epoki pomysły i wzorce postępowania. Priorytety, zasady i cytaty Hrabiego młodzież wyraziła, w krótkich, ale wymownych zdaniach /hasłach. Opracowali też regulamin, planszę i pytania do MEGA-GRY dotyczącej Karola Brzostowskiego i Ziemi Sztabińskiej. Na warsztatach plastycznych powstałe hasła młodzież przeniosła na naczynia szklane, wykonała planszę do gry. Prace zostaną zaprezentowane na wystawach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie, ZSS w Sztabinie, Filiach Bibliotecznych w Jaminach i Jastrzębnej Drugiej oraz stanowić będę stałą ekspozycję w naszej Izbie Regionalnej.
Zadanie zakończymy uroczystym świętowaniem projektu w Zespole Szkół Samorządowych w Sztabinie. W programie spotkania znajdzie się: podsumowanie projektu, prezentacja wykonanych prac, rozegrana zostanie MEGA-GRA, w której wezmą udział uczniowie szkoły podstawowej.
Mamy nadzieję, iż realizacja projektu pozytywnie wpłynie na kształtowanie właściwych postaw moralnych i wzbudzi większe zainteresowanie historią regionu. Młodzież wybierze otwartą i aktywną postawę w krzewieniu kultury i historii wśród młodszych i starszych kolegów.

MEGA GRA o Karolu Brzostowskim

Uroczyste zakończenie projektu odbyło się 21 listopada 2017 roku podczas uroczystego apelu w Szkole Podstawowej im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie. Wzięły w nim udział władze gminy, prezesi i członkowie Stowarzyszeń, nauczyciele oraz uczniówie. Zaprezentowano efekty kilkumiesięcznej pracy i nagrodzono dziewięcioosobową grupę młodzieży realizującą zadanie.
Głównym punktem scenariusza apelu była MEGA GRA, przygotowana przez młodzież podczas warsztatów. Zszyte ze sobą prześcieradła i ręcznie namalowane na nich pola stanowiły planszę do gry. Uczestnicy poruszali się po niej, sprawdzając swoją wiedzę, dotyczącą życia i działalności Karola Brzostowskiego. Dziewięciu uczniów z klas VI i VII, przygotowanych przez nauczyciela historii Emila Malesińskiego, wykazało się znakomitą wiedzą. Pierwsza do mety dotarła Laura Czerwińska, druga Oliwia Polkowska, trzecia Natalia 3prac wykonanych podczas warsztatów plastycznych, prowadzonych przez Ewę Białous. Nawiązując do huty szkła Karola Brzostowskiego, uczniowie ozdobili szklane naczynia (talerze, szklanki, karafki). Na szkle oprócz elementów zdobniczych umieścili hasła obrazujące metody zarządzania, zwyczaje i zasady obowiązujące w dobrach sztabińskich. Wypisane hasła ułożyli samodzielnie po wcześniejszym poznaniu i przeanalizowaniu Kodeksu Brzostowskiego. Mówiły one o walce z pijaństwem, żebractwem, lenistwem, o odpowiedzialności za rodzinę i edukację dzieci. Oto kilka z nich:
„Chłopi płacili, aby nauczyciele ich dzieci uczyli”
„Nic Cię nie obciąży, jeśli powiesz dla sołtysa o ciąży”
„Pijak jest jak truteń w roju pracowitych pszczół”
„Każdy człek prawy, żyjący w Sztabinie, zapewnia opiekę swojej rodzinie”
„Pół złotego kary płacisz, gdy po pijaku przeszkadzasz w pracy”
„Jak dziecka do szkoły nie posyłasz, to karę za to otrzymasz”
„Za awanturnictwo i pobicie równego sobie, dwa złote kary przypada Tobie”
Projekt był kolejną lekcją historii regionu. Serdecznie dziękuję Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Sztabinie za wsparcie, Ewie Białous i Emilowi Malesińskiemu za przeprowadzenie warsztatów, młodzieży zaangażowanej w realizację projektu: Kindze Kamińskiej, Mai Ostapowicz, Oliwii Broś, Paulinie Pycz, Weronice Leszczyńskiej, Izabeli Waszkiewicz, Patrycji Zapolskiej, Klaudii Ostapowicz i Julii Chilickiej za wzorowe wywiązanie się z zadania.
Projekt przyczynił się do głębszego poznania Karola Brzostowskiego - wybitnego reformatora społecznego, twórcy Rzeczypospolitej Sztabińskiej.
Małgorzata Ostrowska
Galeria