Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

 

„Zasady twarde jak skała na kruchym szkle”

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Podlaskiego

Priorytetem w działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego jest prowadzenie wielostronnej edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem edukacji regionalnej. Cel ten wpisuje się w strategię rozwoju Województwa Podlaskiego, co pozwala nam starać się o dofinansowanie zadań ze środków Urzędu Marszałkowskiego. W bieżącym roku, po raz kolejny, otrzymaliśmy dotację. Tym razem kwotę 2200,00 na działanie pod nazwą „Zasady twarde jak skała na kruchym szkle”. Inspiracją do napisania projektu była istniejąca w dobrach sztabińskich huta szkła oraz zasady moralne uważane za ważny element życia społecznego i szczególnie pielęgnowane przez Brzostowskiego. Idee i wzorce zachowań Hrabiego są cenne i aktualne również w czasach współczesnych, dlatego też chcieliśmy zwrócić na nie uwagę młodego pokolenia.
Zadanie, którego realizację rozpoczęliśmy 01 marca 2017 r. polega na zorganizowaniu warsztatów historycznych i plastycznych dziewięcioosobowej grupie młodzieży. Podczas zajęć historycznych młodzież przeanalizowała materiały dotyczące Karola Brzostowskiego, zwracając uwagę na jego zapiski, humanitarne i postępowe w stosunku do epoki pomysły i wzorce postępowania. Priorytety, zasady i cytaty Hrabiego młodzież wyraziła, w krótkich, ale wymownych zdaniach /hasłach. Opracowali też regulamin, planszę i pytania do MEGA-GRY dotyczącej Karola Brzostowskiego i Ziemi Sztabińskiej. Na warsztatach plastycznych powstałe hasła młodzież przeniosła na naczynia szklane, wykonała planszę do gry. Prace zostaną zaprezentowane na wystawach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie, ZSS w Sztabinie, Filiach Bibliotecznych w Jaminach i Jastrzębnej Drugiej oraz stanowić będę stałą ekspozycję w naszej Izbie Regionalnej.
Zadanie zakończymy uroczystym świętowaniem projektu w Zespole Szkół Samorządowych w Sztabinie. W programie spotkania znajdzie się: podsumowanie projektu, prezentacja wykonanych prac, rozegrana zostanie MEGA-GRA, w której wezmą udział uczniowie szkoły podstawowej.
Mamy nadzieję, iż realizacja projektu pozytywnie wpłynie na kształtowanie właściwych postaw moralnych i wzbudzi większe zainteresowanie historią regionu. Młodzież wybierze otwartą i aktywną postawę w krzewieniu kultury i historii wśród młodszych i starszych kolegów.
Małgorzata Ostrowska

Grupa projektowa