Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

ZWIEDZAMY IZBĘ

Zwiedzanie Izby proponujemy rozpocząć od zapoznania się z postacią jej patrona - Romanem Gębiczem.

 

Roman Gębicz urodził się 26.VII.1935 roku na Ziemi Hrubieszowskiej. Ukończył Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Staszica w Hrubieszowie. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. Był nauczycielem szkół wojskowych, Dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego
w Elblągu i wizytatorem Kuratorium Oświaty i Wychowania. Od czasów studenckich działał w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym.
Uprawiał turystykę, był przewodnikiem z uprawnieniami na zamek Malborski, woj. gdańskie i olsztyńskie. Odznaczony Medalem Aleksandra Janowskiego - twórcy polskiego krajoznawstwa, a także Złotą Odznaką Honorową PTTK. Posiadał "Order Odrodzenia Polski" i "Medal Komisji Edukacji Narodowej". Po przejściu na emeryturę osiedlił się w Sztabinie. Nawiązał tu liczne kontakty z mieszkańcami, byłymi żołnierzami, partyzantami, spisywał ich losy oraz wydarzenia, jakie tu miały miejsce. Włączył się w tworzenie i redagowanie gazety gminnej "Nasz Sztabińskie Dom". Od 2001 roku był redaktorem naczelnym tego czasopisma. Zmarł 1.VII.2003 roku po krótkiej, ale bezlitosnej chorobie. Po jego śmierci Izbie Regionalnej Ziemi Sztabińskiej nadano imię Romana Gębicza.
 
Częścią Izby jest sala historyczna prezentująca eksponaty związane z Karolem Brzostowskim oraz bohaterami walki o niepodległość.

 

Kącik szkolny: ławka, mapy, kałamarze, pieczęcie szkolne

 

Wyroby z huty Karola Brzostowskiego: płyty nagrobne, krzyże, odlewy żeliwne  
 
 Narzędzia codziennej pracy rolnika, oracza i hodowcy: socha, brony, sierpy, kosy, widły, itp.

    

Narzędzia do obróbki drewna: piły heble, strugi

 

Wyposażenie domu: szlabany, kołyski

 

Narzędzia pracy kobiety wiejskiej związane z prowadzeniem gospodarstwa wiejskiego: naczynia, garnki, maselnice – bojki, maglownice, narzędzia wykorzystywane do przetwórstwa lnu i konopi: cierlice i międlice, kołowrotki

 

Wyroby rękodzielnicze: dywany, płachty, makatki, ręczniki, koronkowe obrusy